Oklevelek
A hiteles múlt
Oklevelek másolatai a Múzeumban
A múltat csak hiteles dokumentumokkal lehet kikutatni. Számos olyan tanulmánnyal találkoztam, amely még csak közel se volt a valósághoz. Ezért arra törekedtem, hogy olyan hiteles okmányokat, bizonyságleveleket kutassak fel, amelyeken ott szerepel Bucsa neve. Az alábbiakban néhány olyan oklevél kerül bemutatásra, amelyek a Múzeum falát díszítik.
1263.
IV. Béla király adománylevele
1412. február 8. Békés
Garai Miklós nádor és a kunok bírája Békés Vármegye közgyűlésén megtartott vizsgálat alapján bizonyítja, hogy Keszeges tó, Szőlös sziget és Apavára helyek mindig Nadányi László mester Bucha nevű birtokához tartoztak
1433. november 30.
A váradi káptalan előtt Bwpes-i Imre fia János, az anyja és saját testvérei: Mihály és Zsófia, továbbá Nadányi Miklós lánya néhai Margit gyermekei nevében is, valamint Nadányi Miklós fia László, fia Márk a fenti Margit és testvére Ilona Scapes-i János nagyanyja, Nadányi Miklós lányai hitbére, jegyajándéka és leánynegyede és Nadányi Miklós fia László végrendelete körül folyó perben kiegyeznek oly módon, hogy Imre fia János a Nadányi Márk Gywres, Zenthdyenes, Thokfelde, Apamolna biharmegyei, Meuhes, Syuelthw, Nadan, Aprohalomeghaza, Vacsaneghaza, Zentmihaleghaza, Thekedeghaza máskép Zentgewrgeghaza, Kylsewbarsa, Belbarsa, Bucha és Boldogaszonteleke Békés megyei birtokokból járó hitbér és leánynegyed, továbbá a végrendelet értelmében anyjának, Annának járó hagyaték felől, kivéve a Gyarmath, Bwlch és Kowachy birtoknegyedekből és a Nadan-i Reuan halastóból járó részt, nyugtatja Márkot, aki Pyspeky birtokon egy fél szőlőt és 110 forintot ad neki.
1458. december 9.
A váradi káptalan előtt Nadányi Márk fia Mihály
a Békés megyei Bucha birtok felét
30 magyar arany forintért
elzálogosítja Vener-i Tamásnak
1474. február 4.
Bucsa elzálogosításáról szóló oklevél,
melyben rögzítették,
hogy Bucsát Nadányi Mihály
Bornemisza Jánosnak adta bérbe.
A szerződés megkötése a váradi káptalan előtt történt.